Herkulliset foodien ruokaterveiset Phuketin saarelta! Ennen joulureseptien julkaisua hieman kuvasatoa Thaimaan ruokaherkuista. Maassa käyneelle ei kenties mitään uutta, mutta herättävät varmasti lämpimiä makumuistoja thaimaalaisesta ruoasta. Suolaisen, makean, karvaan, happaman ja tulisen makuharmonia on omia makuhermoja niin kutkuttava, että pari viikkoa menee melkein vain thairuokia syödessä. Ne, jotka eivät ole maassa vielä käyneet, lähtekään seikkailemaan – maa on todella kokemisen arvoinen ja pienten lasten kanssa matkustaville täydellinen kohde, sillä lapset saavat kyllä parasta palvelua ja paikallisten huomion. Ystävällinen, edullinen ja lämmin maa, jossa ruoka on erinomaisen herkullista.
Thaimaassa syö parhaiten, kun löytää ne aidot paikalliset ravintolat, jotka eivät juurikaan ulkoisesti tai sisustuksellaan säväytä. Thai curryt ovat aika varmoja vaihtoehtoja nuudeliannosten ohella.
Pad thai on varmastikin yksi suosikkiannoksiani. Ensimmäinen viikko onkin mennyt pelkkiä kalaruokia ja mereneläviä syödessä. Jättikatkaravut ovat niin meheviä ja ihan eri makuisia kuin pakasteet, ovathan ne tuoreita ja paistetaan tilauksesta. Thairuoka valmistetaan useimmiten wokkipannuissa currytahnassa, josta itsessään löytyvät kaikki olennaiset thaikeittiön maut ja mausteet kuten mm. valkosipuli, chili, sitruunaruoho, inkivääri, galangal, korianteri ja thaibasilika. Kalakastike korvaa suolan ja se on olennainen osa thaimaalaisissa ruoissa.
Thaimaalaisissa hotelleissa tarjotaan kansainvälisen aamiaisen lisäksi myös aasialaista aamupalaa, joten leipää tai puuroa ei ole juurikaan ikävä näiden herkkujen äärellä. Lautaselle otetaan siis nuudeleita tai paistettua riisiä, tofua tai kalaa sekä tuoreita hedelmiä. No ehkä on myönnettävä, että voicroissant kahvin kanssa on näin lomalla se sallittu lisänautinto.
Thaimaassa kannattaa ravintolassa tilata pöytään kokonainen kala, sillä se on juuri samana aamuna pyydettyä ja paistetaan juuri sellaiseksi ja niillä mausteilla, joilla haluat.
Tom Yum keitto yhdistää selkeimmin kaikki thaimaalaisen keittiön perusmaut. Tässä hieman eksoottisempi kookospohjainen keitto, jossa myös mustekalaa.
Perinteiset thaimaalaiset jälkiruoat ovat todella makeita, kookosta sisältäviä sticky rice -tyylisiä tai runsaasta sokerista, vehnäjauhoista ja kookosmaidosta keitettyjä hyytelöitä. Hotellin buffetissa nautitun illallisen jälkiruokatarjontaa (kansainväliseen tyyliin), passionhedelmämoussea on ehdottomasti tehtävä kotona.
Kuumuudessa helpotusta janoon ja viilennystä tuovat tilauksesta tehtävät fruit shaket, eli aitoa hedelmän lihaa sisältävät smoothiet. Tässä oma suosikkini, jossa mangoa, kiiviä ja passionhedelmää! Voisin vaan hehkuttaa, hehkuttaa ja vielä ylistääkin miten hyviä nämä ovat kuten myös tuorepuristetut hedelmämehut.
Monesti ne unohtumattomimmat ruokaelämykset löytyvät vaatimattoman näköisistä kojuista, joita myös täällä Surin beachilla löytyy! Täytyypä todeta, että ekana päivänä tämän ruokakojurivistön viimeisestä katukeittiöstä haetut valkosipulissa ja pippurissa paistetut jättiravut ovat olleet reissun parhaita, myös ne edullisimmat.
Ohuen ohuet thaimaalaiset räiskäleet (pan cakes) täytettyinä esim. banaani- tai ananaslohkoilla plus suklaakastikeella tai nutellalla on se juttu, jota on melkein joka päivä täällä saatava. Nämä pan cakesit haettiin Bangtaon yömarkkinoilta!
Longaani oli uusi eksoottinen hedelmätuttavuus tältä reissulta. Noin parin senttimetrin kokoinen kuorittava pallero kätkee sisäänsä miedon ja hienon makuisen hedelmälihan, joka ei ole kuitenkaan liian makea. Litsin sukulaishedelmää viljellään pääasiassa Aasiassa ja saa vinkata, jos näitä jostakin Suomessa saisi.
Seuraan itse Suomesta Thaimaahan muuttaneen Heidin paratiisinomaista, mutta joskus odottamattomia takaiskuja ja yllätyksiä sisältävää elämää Thaimaanrannan maalarit -blogissa. Jos mielessä siintää unelma pakata elämä Suomessa ja elää se Thaimaan auringon alla, niin tuolta blogista saa parhaimmat vinkit ja hieman inspiraatiota ja kannustusta suuriinkin hyppyihin.
Lisää Thaimaan ruokauutisia vielä luvassa, muutamia ravintolasuosituksiakin tästä hiljaisemmasta osasta Phuketia.
With ♥ from beach house kitchen
15 Kommenttia
[…] rikkaampi. Ne aiemmat vain aikuisille tarkoitetut luksushotellit ovat väistyneet liukumäkien ja kids clubien tieltä. Sekin tuntuu luonnolliselta ja ei yhtään ahdista. Nyt eletään tätä […]
[…] reissattiin Berliinissä, Tukholmassa, kesällä kierrettiin Suomea ja joulukuussa nautittiin unelmalomasta Thaimaassa. Matkoja ei ole vielä varattu tälle vuodelle, eikä aloitettu säästämistä… Siksi […]
[…] hieman vaivaa, että saa sitä aitoa ja kohtuuhintaista thairuokaa. Thairuoasta kirjoitinkin viime viikolla, nyt luvassa ne […]
Kiitos Heli-Hannele kehuista :). Mun suosikkeihin Thaimaassa kuuluu ehdottomasti myös tuo Penang curry (tai Panang, miten nyt sattuvat milloinkin sen kirjoittamaan), parhaimmillaan se vaan on niin huippua! Ja hedelmät, voihan hitsiläinen miten hyviä ja tuoreita ne täällä ovatkaan. Longaani (en tiennyt edes nimeä) on mullekin uusi tuttavuus, kun naapuri kantoi nipun sellaisia meille, ja voi miten hyviä.
Ihanaa loppulomaa teille ja pyörähtäkää joskus myös meillä Samuilla!
Niin on! Olen myös taskurapufani ja sitä on tullut tämän loman aikana syötyä jo monta kertaa! Longaaneja on kivasti täällä aamiaisellakin tarjolla! Seuraavan kerran Samuille!
Oi miten ihania ja herkullisia kuvia ! Mahtavaa ja rentouttavaa lomaa koko perheelle. Nauttikaa valosta jä lämmöstä ja tietenkin herkuista <3
Kiitos! Ruoan perässä..ja vähän auringonkin tänne tultiin : )
Pyörryn näiden ruokakuvien ja muutenkin kauniiden maisemakuvien äärelle. Stalkannut kaikki instavideotkin ja vaan nauttinut. Thaikkuruoka ja sushi on omaa lempiruokaa ja eilenhän te olitte torilta ostaneet huikeat sushiannokset. Ihanaa reissun jatkoa teidän perheelle. <3
Kiitos. Minäkin täällä päivittelen koko ajan miten hyvää kaikki on! Bangtaon yömarkkinoiden sushit olivat niiiiiiin hyviä. Itse sai valkata omansa, kpl-hinta 7 bahtia, 20 kpl n. 4 euroa.
Vielä viikko nautintoja ennen pakkasiin paluuta ; )
Nam,thairuuan suurena ystävänä nuo kuvasi herättivät heti ruokahaluni;D Hyvää loman jatkoa teille:)
Kiitos! Olen kyllä kans niin aasialaisen ruoan ystävä, ollaan syöty parasta (ja edullisinta thairuokaa) koskaan!
Täytyypä vinkata myös Kamala Beachin markkinoista (Kamala-Patong rd varrella). Siellä oli enemmän paikallisille kuin turisteille tarkoitetut markkinat, ja ruokaa ja raaka-aineita oli tarjolla paljon enemmän kuin Bang Taon markkinoilla ainakin viime talvena.
Tuhat kiitosta vinkistä : ) Vaikka Kamalassa tuli vietettyä pari viikkoa muutama vuosi sitten, en niistä yömarkkinoista saanut silloin tietoa…Täytyypä tutkia milloin nuo ovat, tarkoitus kun on käydä Kamalassa tutussa seafood-ravintolassa vielä tämän reissun aikana!
Oioi, näyttääpä herkulliselta! Nauttikaa lomasta!
Niin nautin : ) Tänään tuli reippailtua 5 km matka sanoisinko aika kuumissa olosuhteissa…sen jälkeen maistuikin aivan järisyttävän hyvä pad thai ja pina colada!