Suurena Espanjan ja tapaksien ystävänä uuden vuoden 2016 alkupalaksi valitsin Copas y Tapas – kirjasta paahdettua maa-artisokkaa ja siiamätiä. Loistava annos juhlistamaan myös onnellista perhetapahtumaa. Syksyllä ilmestyneestä huippukokkien kirjasta olin jo tehnyt täytettyjä paprikoita, sekin ohje kannattaa katsastaa.
Juhlajuomaksi sopii vain ja ainoastaan samppanja, tässä oma suosikkini, eli Taittingerin erittäin kuiva ja aromikas Prélude.
Paahdetut maa-artisokat 500 g maa-artisokkaa 3 rkl valkoviinietikkaa 1 tl suolaa 1 rkl sokeria 3 rkl voita Maa-artisokka kastike 150 g keskikokoista maa-artisokkaa 1 banaanisalotti tai 2 tavallista salottisipulia 1 rkl omenaviinietikkaa 2 dl valkoviiniä kasvislientä 1 rkl voita suolaa valkopippuria kuohukermaa Paahdetut maa-artisokat: Pese ja puolita paahdettavat maa-artisokat ja mausta ne valkoviinietikalla, sokerilla ja suolalla. Aseta maa-artisokat leikkuupuoli ylöspäin uunivuokaan ja lisää päälle voinokareita. Paista 185 - asteisessa uunissa noin 15 minuuttia (itse pidin 25 minuuttia, jotta sain niistä tarpeeksi kypsiä...ehkä lajike oli eri kuin alkuperäisen reseptin?), kunnes juurekset ovat läpikypsiä. Tarvittaessa voit vielä antaa niille lisää väriä kaasupolttimella (kannattaa tehdä!). Maa-artisokkakastike: Kuori ja pilko salottisipuli ohuiksi renkaiksi ja maa-artisokat peukalonpään kokoisiksi paloiksi. Kuullota molempia kattilassa hetki. Lorauta kattilaan muutama ruokalusikallinen hyvää omenaviinietikkaa ja haihduta neste pois. Lisää valkoviini ja sen verran kasvislientä että artisokat peittyvät. Hauduta kasvikset kypsiksi ja hienonna sauva- tai tehosekoittimella tasaiseksi soseeksi. Lisää ruokalusikallinen voita ja mausta suolalla sekä valkopippurilla. Ohenna kastiketta tarvittaessa kermalla (lisäsin 3 rkl, täydellinen koostumus). Tarjoiluun: Ainesosat:
Ohje:
Tämä uusi vuosi on siitäkin syystä erikoislaatuinen, että juhlistamme sitä naistenklinikalla, esikoislapsemme syntyi tiistaina 29.12! Uusi vuosi sairaalassa ei tunnu ollenkaan huonolta, kun tällainen käärö kainalossa vuosi 2016 otetaan vastaan.
Mitä upeinta uutta vuotta 2016 & onnellisia hetkiä jokaisen elämään! Kiitos upeasta vuodesta, kaikista tykkäyksistä ja kommenteista! Ensi vuonna kokkaillaan taas & mietitään uusia kujeita…
*Yhdessä Social Wines
With ♥ from beach house kitchen
22 Kommenttia
Sylintäydeltä onnea ღ Ja ihanaa vauvantuoksuista uutta vuotta!
Kiitos ihanainen! Vauvan tuoksua on koti tulvillaan, ihanaa uutta energiaa & onnen hetkiä! Pian nähdään : )
Ihania uutisia tähän uuden vuoden alkuun! Sylin täydeltä onnea koko perheelle. Uusi elämä on aina niin ihmeellistä…Toivottavasti energiasi riittää jatkossakin tänne blogin puolelle. Halauksin, Satu
Kiitos ihan valtavasti! On upea vuoden alku & elämä…täällä ollaan onnellisuuden huipuilla, jos niin voi sanoa! Huikee juttu, kyllä energiaa riittää blogiinkin, hieman hidastuneemmassa tahdossa tosin…Ihaninta uutta vuotta sinnekin!
Onnittelut vielä tätäkin kautta,tuo kuva on kyllä niin ihanan herkkä!
Ja herkullinen annos;paahdettu maa-artisokka on herkkua muutenkin mutta noilla aineksilla takuulla super hyvää:) Ihanaa alkanutta vuotta teille:)
Kiitos valtavasti! Kuvia on otettu jo satoja..: ) Vauvan kanssa aika kuluu vaan niin nopeasti, ei tarvitse televisiota…Mitä mainiointa uutta vuotta 2016 sinne kauas!
Onnea ja siunausta vielä tätäkin kautta sekä sinulle, Heli-Hannele, että miehellesi sekä monen monta suojelusenkeliä pikkuprinssin matkalle tässä maailmassa <3 Maailman paras ja kallein lahja <3
Kiitos lämmin…: ) Suojelusenkeleitä tarvitaan kasvatusmatkalla. On tämä uskomatonta, ei vielä voi todeksi uskoa. Onneksi kaikki on mennyt hyvin ja väsymys ei vielä paina. Ihanaa alkanutta tammikuuta!
Oikein paljon onnea! 😀 Tuokoon alkanut vuosi mukanaan koko perheelle uusia kokemuksia, mahdollisuuksia ja seikkailuja 🙂
Kiitos oikein paljon. Ihanasti alkoi uusi vuosi ja mitä kaikkea se tuokaan tullessaan. Kiitollinen olen siitä kun kaikki on mennyt niin hyvin! Mahtavaa uutta vuotta 2016!
Onnea a upeaa uutta vuotta ♥
Kiitos kaunis & lämmin…& upeata uutta vuotta!
Oikein paljon onnea koko perheelle <3
Kiitos valtavasti & ihaninta uutta vuotta 2016 sinne myöskin koko poppoolle!
Suuret onnittelut koko perheelle! <3 Huisin hyvän näköisiä herkkuja.
Kiitos valtavasti…onkin tässä herkuteltu viime aikoina : ) Menestyksekästä uutta vuotta!
Ihania herkkuja 🙂 Ja onnea ihanasta pienestä kääröstä <3
Maa-artisokka, tykkään ihan valtavasti! Ja kiitos onnitteluista, tämä on ihan valtavan ihanaa aikaa…: )
Nam mitä herkkuja ja Taittinger rose on paras samppis ikinä. <3 Teidän uusi vuosi alkoi maailman ihanimmalla tavalla, sydämelliset onnittelut vielä tätäkin kautta. <3
Kiito valtavasti. Samppanja ja jos toinenkin piti korkata tämän onnen hetken kunniaksi..: ) Aivan upeaa uutta vuotta & pikaisiin näkemisiin!
Ihan paras uusi vuosi teillä.
Herkutkin näyttävät tosi juhlavilta.
Mahtavaa uutta vuotta koko teidän perheelle <3
Kiitos aivan valtavasti. Onnen hetkiä & iloa tämä on ollut…toivottavasti jatkuu samanlaisena : )
Paljon iloa, onnea & menestystä myös teidän perheellenne!