Ihastuttavan raikas kurkkukeitto mintulla ja maissilla

by Beachhousekitchen

Kesän huippusadon kurkkuja täällä on popsittu ahkerasti salaateissa, leivän päällä ja lisukkeina hölskytyskurkkuina! Teinpä niistä myös raikasta keittoa vai voisiko tätä kutsua suolaiseksi smoothieksi? Miksipä ei! Raikas ja helposti juotava keitto toimi myös grillatun maissin kanssa ja voisi olla oiva alkuruoka vaikka kekri- tai sadonkorjuupöytään. Meillähän grilli seisoo pihalla kesät ja talvet, joten siihen laitetaan tuli aina kun on kaunis ilma ja ulkona ollaan muutenkin.

Vaikka hempeästä väristä tulee mieleen kevät, niin kyllä pastellit sopivat syksyynkin. Tuovat tuulahduksen raikkautta ja väriä pimeneviin päiviin♥

kurkkukeitto

KURKKUKEITTO

Tulosta resepti
Annoksia: 3-4
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat

Ainesosat:

KURKKUKEITTO

400 g turkkilaista jogurttia 

400 g kurkkua

2 valkosipulin kynttä

3 rkl hienonnettua, tuoretta minttua

2 rkl sitruunamehua

1/2 tl suolaa

LISÄKSI

400 g kypsää maissia

kurkkusiivuja tai -lohkoja

yrttejä esim. ruohosipulia, minttua, basilikaa

mustapippuria

Ohje:

  1. Pilko kurkut lohkoiksi ja laita blenderiin yhdessä jogurtin, valkosipulinkynsien, mintun lehtien, sitruunamehun ja suolan kanssa.
  2. Aja sileäksi ja kaada lautasille tai laseihin. Laita pari lusikallista grillattua tai muuten kypsää maissia keiton päälle, sekä kurkkusiivuja/yrttejä. Jos haluat "jogurttiraitoja", niin säästä keittoon tulevasta jogurtista pari lusikallista talteen. Viimeistele mustapippurilla.

Lue nämäkin

6 Kommenttia

Maarit / Sopusointuja_lifestyle 12/10/2020 - 21:38

Maistuisi kyllä! Kurkku on yllättävän hyvää keittona ja siitä tulee mieleen tsatsikin ihana maku – onhan niissä samoja elementtejä. Tämä olisi tosiaan laseissakin kiva alkuruoka!

Vastaa
Beachhousekitchen 22/10/2020 - 09:37

Tsatsiki todellakin maistuu tässä keitossa! Alkuruoaksi lasissa tarjoiltuna aika raikas aterian aloitus, ehkä siihen muutama katkarapukin mukaan : )

Vastaa
Outi 12/10/2020 - 18:24

Kylläpä kuulostaakin aivan ihanan raikkaalta keitolta ja ihanan väristäkin se on!
Kaunista uutta viikkoa sinulle Heli <3

Vastaa
Beachhousekitchen 22/10/2020 - 09:38

Eikö olekin pastellinen väri : )
Kesäinenhän tämä on, mutta on maistunut nyt lokakuussakin!

Vastaa
Tuuli - Lumo Lifestyle 12/10/2020 - 14:28

Kurkku-jugurtti keitto on ihanaa ja raikasta, olen joskus maustanut myös sitä ripauksella kuivattua ruusun lehteä.

Vastaa
Beachhousekitchen 22/10/2020 - 09:39

Oih, ruusunlehti antaisi ihanaa lisän! Omaani lisäsin rouhaisun chiliä, sekin toimi.

Vastaa

Kommentoi