Lahjomaton random.org arpoi numeron 1, ja sehän sopii näin blogin 1-vuotissyntymäpäivänä…Voittajaksi tuli siis ensimmäisen kommentin kirjoittanut Marjo L. ONNEA! Pääset pian pastan tekoon, kone on loistava apu keittiössä! Kiitos kaikille osallistuneille & upeaa kesää!
Kesäkuussa tuli tehtyä oman pihan raparpereista raparperi-mansikkahilloketta, jolla maustoin tavallisen vaniljaisen jäätelön. Jäätelö unohtui kuitenkin pakastimeen muutamaksi viikoksi ja kylläpä se maistui hyvältä ja viilentävältä viikonlopun lämmössä, nam!
RAPARPERI-MANSIKKAHILLO
2-3 dl raparperia
2 rkl vettä
3 dl mansikkaa
2 dl hillosokeria
Pilko raparperit ja laita kattilaan veden kansaa, kuumenna. Lisää mansikat ja hillosokeri, anna keittyä hilloksi n. 15 minuutin ajan miedolla lämmöllä. Jäähdytä.
VANILJAJÄÄTELÖ
2 dl kuohukermaa
1/2 vaniljatanko
2 kananmunaa
1 dl intiaanisokeria
Vatkaa kerma löysäksi vaahdoksi. Halkaise vaniljatanko ja raaputa siemenet kerman sekaan. Vatkaa toisessa kulhossa munat ja sokeri paksuksi vaahdoksi. Sekoita seokset keskenään ja laita jäätelökoneeseen. Kun massa on liki valmista, sekoita raparperi-mansikkahilloa haluamasi määrä raidoiksi jäätelöön. Anna pakastua.
With ♥ from beach house kitchen
2 Kommenttia
Voi mitä herkkuja olet loihtinut.
Oikein paljon onnea arvonnan voittajalle.
Jäätelöä ja tuoreita marjoja, niistä on maistuva kesä tehty! Onnea voittajalle, pastakonetta en itse vaihtaisi enää pois, loistakapine : )