Kasvispihvin voisi valita useamminkin hampurilaisen väliin, mutta harmi kun ne tuppaavat olemaan yleensä aika kuivahkoja ja kovia. Siis ne valmiit ja monen ravintolankin omat vegepiffit! Halusin testata voisiko porkkanasta ja cheddarista tulla koostumukseltaan sellainen taikina, josta onnistuvat kasvispihvit ja ohukaispannulla letut. Tämä taikina on gluteeniton, maissitärkkelystäkin tulee vain vähän sitomaan taikinaa. Pihvistä tulee niin mehevä, että jos käytät sen hampurilaisiin, niin mitään extrajuustoja ei tarvitse enää pihvin päälle!
Taikinasta saa myös ohukaispannussa paistettua pieniä lettusia, jotka sellaisinaan olivat herkullisia grillatun parsan ja tuoreen mozzarellan kanssa – päälle vain laadukasta oliiviöljyä, paahdettuja pinjansiemeniä sekä retiisiä. Kokeile vaikka grillikauden avajaisissa tai tulevana vappuna, jos säät sallivat ulkokokkailun!


Ainesosat:
3 isohkoa porkkanaa
2 dl (n. 150 g) juustoraastetta (esim. cheddar,
käytin itse Jukolan Juuston Original cheddaria tai esim. emmentalia)
3 kananmunaa
1 pieni sipuli
(1-2 valkosipulin kynttä)
2 rkl maissijauhoja
3-4 rkl yrttejä makusi mukaan (esim. korianteria tai persiljaa)
1 tl suolaa
mustapippuria
öljyä paistamiseen
Ohje:
- Kuori porkkanat ja raasta hienoksi raasteeksi, tee samoin sipulille ja valkosipulille.
- Vatkaa kulhossa kananmunat sekaisin, lisää mausteet, yrtit ja maissitärkkelys.
- Kaada raasteet massaan ja sekoita tasaiseksi.
- Anna maustua hetki, valuta mahdollinen ylimääräinen neste pois ennen paistoa.
- Paista miedolla lämmöllä lettusiksi ohukaispannussa tai muurikkapannulla paksummiksi pihveiksi.


12 Kommenttia
Uskon todellakin ettei ole kuiva! Näitä pitää kokeilla 😛 Nams!
Tuli kyllä meidän suosikkeja, ihanaa uuden viikon alkua!
Todellakin maistuisi ja visuaalinen ilmekin on paljon kauniimpi, kuin perinteisen lihaisan hampparipihvin. Porkkanapihvit on nam.
Ihanaa viikkistä Heli. <3
Kiitos <3 Näitä tarjoillaan kesäjuhlissa monta kertaa vielä, oli onnistunut koostumuskin!
Kasvispihvejä tulee kyllä tehtyä hävyttömän harvoin. Kesällä ne kyllä maistuisivat ruokaisan salaatin kanssa tai juuri tuollaisessa kuvan mukaisessa combossa. 🙂
Hyvä vaihtoehto perinteisille jauhelihapiffeille : )
Nam! Nämä kokeiluun.
Ihan varmasti maistuu, kivaa toukokuuta!
Voi miten herkullisen näköiset pihvit. On muuten totta, että tosi usein nuo kasvispihvit ovat kuivia, mutta näistä näkee jo heti, että herkullisen pehmoisia ovat <3
Ihanaa vappuviikkoa sinulle Heli <3
Kiitos! Nämä muuten pakastettuina ja uudelleen lämmitettyinä toimivat ja koostumus niin pehmoinen!
Porkkanapihvejä tulee tehtyä harvoin, muta tässähän on herkullinen, helppo resepti innoittajaksi!
Tämä toimi oikein hyvin : ) herkkua viikkoa!