Yhteistyössä Finnsoy/www.vegee.fi
Lähtisitkö makutestiin? Voisin lyödä vetoa, että ihastuisit näihin burgereihin ja veikkaisit niiden sisältävän broilerin lihaa. Kyseessä ovat kuitenkin nyhtösoijaburgerit, jotka peittoavat herkullisuudellaan ja mehevyydellään lihaisat makusisaruksensa.
On ollut ilahduttavaa huomata, että kasvisruoka kiinnostaa yhä suurempaa osaa suomalaisia. Niin moni on jo ottanut kasvisproteiinin korvaamaan ainakin osittain viikoittaisia liha-aterioita. Nykyisin ravintoloista saa jo niin hyvää kasvisruokaa, että jopa sekasyöjäkin innostuu. Useat meistä laittaisivat mielellään enemmän kasvisruokaa myös kotona, mutta ongelmana on kenties se, että puuttuu taito ja reseptit loihtia maistuvia ja silti täyttäviä kasvisruokia. Aina kun ei jaksaisi niitä höyrytettyjä kasviksia tai ratatouillea.
En epäröinyt hetkeäkään, kun suomalainen Soya+ -soijatuotteiden valmistaja Finnsoy kysyi halukkuuttani testata heidän tuotteitansa ja samalla miettiä uusia reseptejä erityyppisile soijavalmisteille. Olin itse 1990-luvun lopussa useita vuosia syömättä punaista lihaa, olo oli kyllä kevyempi ja nivelet kiittivät. Soijasta valmistettu maito ja vanukkaat olivat silloin käytössä ulkomailla asuessani, kun vähälaktoosiset tuotteet eivät olleet vielä niin tuttuja Suomen rajojen ulkopuolella.
Soya+ -tuotteita testatessani halusin ensin kokeilla, miten soijaleikkeistä saisi nyhdettyä broilerinlihantyyppistä ja rakenteeltaan pehmeää nyhtösoijaa. Soijassa on muuten runsaasti rautaa, mikä on myös erittäin hyvä juttu, jos rautavarastot ovat koeuksella ja sitä punaista lihaa tulee syötyä vähemmän.
Keitettäessä soijaleikkeet turpoavat nelinkertaisiksi. Pyyhekuivaa leikkeet ja puristele niistä ylimääräinen vesi pois. Ei kannata pelästyä ulkonäköä, vaan riipiä kahden haarukan avulla leikkeet niin ohuiksi siivuiksi ja nyhtömäiseksi kuin mahdollista. Sen jälkeen kaada ohjeen bbq-kastike sekaan ja anna maustua ainakin pari tuntia, mielellään yön yli jääkaapissa. Marinadi tekee ihmeitä ja ennen hampurilaisten täyttöä nyhtösoija tarvitsee vain pikaisen kuumennuksen paistinpannulla.
Burgerin voi täyttää haluamilla lisukkeilla. Nyhtösoija sopii hyvin myös salaatteihin ja vaikka tortillojen täytteeksi. Kotiraati fanitti kokonaisuutta niin paljon, että tämä tulee olemaan syksyn juhlien ja illanistujaisten se haluttu vegevaihtoehto. Ennustamme sille laajempaakin menestystä, kokeile itsekin miten soijasta saa herkullista street foodia aikaiseksi!
100 g Soya+ -soijaleikkeitä BBQ-kastike: 3 dl tomaattimurskaa 2 dl ananasmenua 1 pilkottu sipuli 2 murskattua valkosipulinkynttä 2 rkl öljyä 2 rkl siirappia 1 tl savupaprikajauhetta 1 tl suolaa 1 tl mustapippuria Lisäksi 4 hampurilaissämpylää salaattia makusi mukaan vihanneksia esim. porkkanaa tai tomaattia majoneesia korianteria punasipulia kokonainen lime Ohje:Keitä soijaleikkeet runsaassa suolatussa vedessä n. 30 minuuttia. Aloita kastikkeen valmistus kuullottamalla sipulit öljyssä. Lisää sitten mausteet ja loput ainekset. Keitä kokoon ja tarkista lopuksi maku. Revi kahden haarukan avulla soijaleikkeet nyhtömäiseksi silpuksi ja kaada päälle BBQ-kastike. Sekoita kauttaaltaan ja anna hetki maustua. Saat enemmän makua, jos annat marinoitua jääkaapissa vaikka yön yli. Lämmitä sitten massa ja haarukoi hampurilaissämpylöiden väliin yhdessä muiden lisukkeiden kanssa. Purista limen mehua nyhtösoijan päälle ja makuelämys on täydellinen!Ainesosat:
Ohje:
Lisää kasvisruokaa löydät Vegee.fi -sivustolta. Siellä on myös verkkokauppa, josta näitä proteiinipitoisia ja erittäin hyvänmakuisia soijavalmisteita voi tilata, jollei omasta lähikaupasta löydy.
With ♥ from beach house kitchen
30 Kommenttia
Kiitos jälleen kerran vinkistä – nyhtösoija lähtee kokeiluun vaikka burgerit jätänkin väliin. Punaista lihaa edelleenkin yritän käyttää mahdollisimman vähän ainakin kotioloissa;)
Aurinkoista viikkoa sinulle ja perheellesi <3
Nyhtösoijasta tuli aivan valtavan hyvää tällä ohjeella – suosittelen kokeilemaan! Rakenteeltaan kuin nyhtökana : ) Ihanan keväistä viikonloppua Turkuun!
Nyhtösoijaa en ole kokeillutkaan. Kasvisvaihtoehtojen määrä on kyllä laajentunut valtavasti!
Nyhtösoijahamppis oli kyllä hyvää – sitä parempaa mitä pidempää antaa marinoitua bbq-kastikkeessa!
Ooh nam mikä herkku ja taatusti paremmin sulavaa, kuin liha. Tänään nähdään, jee. <3
Hyvältä kuulostaa ja näyttää! Vau mitä kuvia, ruokien kuvaaminen on tosi haastavaa. 🙂 Itsekkin sekasyöjänä on alkanut miettiä, että välillä voisi pitää lihattomia viikkoja. 🙂 Upea blogi! <3
Täälläkin sekasyöjiä vielä kovasti ollaan, mutta kasvisruoka muuna kuin lisukkeena on tullut jäädäkseen! Ruokakuvaus on kyllä oma lajinsa, koskaan ei voi olla varma miten onnistuu ja lähteekö joku annos kuvautumaan. Todella koukuttavaa, mielenkiintoista ja joka päivä oppii uutta. Intohimo ja lifestyle samalla : )
Voi että! Tää on vaan niiin houkuttelevan näkönen resepti! 🙂 Ja piti sanoa vielä, että sun koko sivusto on vaan tosi upean näköinen, niin ammattimainen :).
Voi kiitos : ) Aina sitä itse niin kriittisesti asioita tarkastelee…Ihanat sivut sinullakin ja ruokakuvasi – olet todella lahjakas!
[…] Soya+soijatuotteisiin olen innolla tutustunut kesän aikana ja aiemmin kehittelemästäni nyhtösoijaburgereista tuli oikea hitti […]
Ihanan kuulonen ohje! Itse en ole pitkästä vegeilystä huolimatta koskaan lämmennyt soijasuikaileille. Tätä pitää kyllä testata, sen verran herkullisen näköistä 🙂
Kannattaa ehdottomasti kokeilla. Olen niin monelta kuullut, että ovat kyllästyneet soijaan, mutta nämä maistuivat todella maukkailta!
Tuo kuvasi on aivan ihana.Niinkuin kerroin Facessa.luulin ensin nyhtökauraksi.Pitääkin mennä ostamaan noita isompia soijafileitä,mulla on kotona nyt vain suikaleina ja rouheena soijaa. Suomessa vielä asuessani kun mulla oli se 5 kilon säkki rouhetta,joka ei koskaan loppunut,tein usein tosi ihanaa pastakastiketta,ja mulle nuo soijatuotteet ovat tuttuja tosi pitkältä ajalta ,ja käytän jatkuvasti:) Kiva idea tehdä nyhtöä niistä,pitääkin kokeilla:)
Soijafileitä tosiaankin kannattaa näihin laittaa! Niistä tulee sopiva ns. nyhtö : )
Nyt oon maistanut ihan ensimmäistä kertaa ja on ihan älyttömän hyvää. Kiitos herkkureseptistä Heli <3
Cool! Näissä hyvin säilyvissä soijatuotteissa on se hyvä puoli, että niitä voi aina pitää jemmassa. Lihan päivämääriä joutuu aina kyttäämään ja onhan ne kalliimpiakin!
Kiitos mainiosta ohjeesta. Olen tässä pohtinut tortilloja laittaa, ja tämä tuli kuin tilauksesta. Nyhtösoijatortilloja aion kokeilla tai nyhtösoijahampurilaisia. Nuo tekemäsi näyttävät niin syötävän hyviltä. Upeat kuvat taas!
Kiitos : ) Nyhtösoijasta tuli muuten jopa maukkaampaa kuin nyhtökaurasta ja sopii ihan mihin tahansa täytteeksi!
Sun BBqsoosi kuulostaa myös ihanalta. Ja nämä burgerit näyttää syötävä hyviltä. Siis asiat niinkuin pitääkin! 🙂
Thanks. Kyllä toi soosi teki hurjan hyvää muuten niin mauttomalle soijalle : )
no voi todellakin haluan maistaa, niin herkullisen näköiset burgerit, taipampa vinkata muutamalle kaverillekkin, jotka käyttävät soijaa muutenkin, kiva ohje 🙂
Mahtavaa : ) Toivottavasti tämä innoittaa muitakin kokeilemaan. Aika helppoa ja edullistakin!
Upea resepti ja niin kauniit kuvat!
Voi kiitos. Tästä tuli meidän uusi lemppari, taitaa nyhtökana jäädä toiseksi syksyn kokkailuissa!
Näyttää kyllä älyttömän hyvältä, mutta minua aina harmittaa näitten erilaisten burgereitten syöminen, se on lähes poikkeuksetta niin sotkuista puuhaa, että pyykkikonetta kaivataan jälkikäteen 😀 Mutta kieltämättä juttusi innoittaa kokeilemaan tuota soijavalmistetta, joitten kanssa olen todellakin aivan ulalla.
Sen vuoksi mä aina nautinkin hampurilaisen haarukalla ja veitsellä, tai mulla on liian pieni suu : ) Täytyy kyllä sanoa, että kaikista maistamistani soijavalmisteista tämä oli maultaan paras. Ainakin juuri tuolla BBQ-marinadilla maustettuna!
Burgeri näyttää kyllä oikein herkulliselta.
Kivaa viikkoa!
Kiitos : ) Vegepurilaiseksi tämä oli kyllä erittäin onnistunut veto.
Nyt tuli nälkä!! Näyttää todella hyvälle ja ei kyllä uskoisi, että on soijaa. Kiitos tästä, tätä on kyllä pakko testata.
Aurinkoista viikkoa <3
Kanaksi veikattiin, kun raati kokoontui maistelemaan : ) Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan! Maukasta myös salaatin kanssa.