Ei ole tuoreen vehnäsen tuoksua ja makua voittanutta ja jos on vielä enemmän suolaiseen päin kallellaan, niin kahvipullaksi täydellinen on boston pestolla ja pistaasilla. Maistuu tämä myös aamupalalla, brunssilla ja onpa testivaiheessa sillä yksi päiväkin eletty! Kummasti häviää lautaselta, kun sitä paloittain murtaa ja onhan tuo makuyhdistelmä aika vinhan koukuttava.
Suolainen boston sopii myös kuivakaappien tyhjennysteemaan, pestopurkit ja pähkinäpussit nyt hyötykäyttöön! Täällä samalla mietitään kuumeisesti mitä leipoa päiväkodin vanhempainyhdistyksen leivontatalkoisiin, onko sinulla antaa vinkkejä, mitä myyjäisistä halutaan ostaa ja mikä tekisi hyvin kauppansa?

Ainesosat:
TAIKINA
3 dl maitoa
1 pss (11 g) kuivahiivaa
1 tl siirappia
6 ½ -7 dl vehnäjauhoja
¾ tl suolaa
2 rkl öljyä
TÄYTE
150 g tuorejuustoa (esim. tomaatti-basilika)
3 rkl valmista pestokastiketta
150 g juustoraastetta
1 dl kuorettomia pistaasipähkinöitä
1 kananmuna voiteluun
Ohje:
Taikina: Lämmitä maito kädenlämpöiseksi. Sekoita kuivahiiva desilitraan jauhoja ja sekoita se maidon sekaan yhdessä siirapin kanssa. Anna kuplia hetki. Lisää jauhot taikinaa alustaen. Lopuksi lisää suola ja öljy. Taikina voi jäädä löysemmäksi kuin perinteinen pullataikina. Anna kohota n. 40 minuuttia. Valmista täyte: Murskaa pistaasipähkinöitä kevyesti pienemmäksi muruksi. Notkista tuorejuusto pestokastikkeella ja lisää myös ¾ osaa juustoraasteesta. Lusikoi sekaan myös murskatut pistaasipähkinät. Kauli kohonnut taikina puolen pellin kokoiseksi suorakaiteen muotoiseksi levyksi. Levittele täyte levylle ja kääri kääretortun tapaan rullaksi. Leikkaa seitsemään osaan ja asettele ne leivinpaperilla vuorattuun kakkuvuokaan leikkauspinta ylöspäin. Anna kohota puolisen tuntia. Voitele boston ja ripottele päälle juustoraaste. Paista 200-asteisessa uunissa keskitasolla n. 30-35 minuuttia.
With ♥ from beach house kitchen
9 Kommenttia
Hyvä, että nykymaailmassa joku rehellisesti myöntää syövänsä leipää ja nauttivansa siitä 🙂 Tuntuu, että monet pelkäävät leipää ihan turhaan ja liian fanaattisesti. Ei se tietenkään sovi kaikille, mutta sitä ehkä pelätään ja demonisoidaan liikaa. Kyllä elämässä saa välillä nauttiakkin 🙂 Itsekin pidän leivästä arjessa tulee syötyä 100% kauraleipää ja joskus ruisleipää. Itse en niinkään makeista leivistä välitä, mutta kuvailemasi rapeakuorinen ja sisältä pehmeä leipä saa kyllä veden kielelle. Eräässä Turkulaisessa ravintolassa sain kerran heidän itse tekemäänsä leipää, joka oli aivan täydellistä: rapeakuorista ja pinta oli melko suolainen, taisi olla sormisuolaakin päällä. Siihen oikeaa vähän oikeaa voita päälle ja avot. Juu, ja ei tullut yhtään nälkä tätä kirjoittaessa coupon
Suolainen Boston on hauska idea. Mietin juuri synttärimenua, tössä voisi olla yksi tarjottava.
Suolaisesta tykkään itse enemmän : ) Tämän voisi tehdä vaikkapa koko pellille jos isommista juhlista on kyse!
Kuulostaa ja näyttää taas kerran niin herkulta. Minä olen noihin päiväkotien ja koulujen leivontajuttuihin tehnyt valmiisiin kertakäyttövuokiin erilaisia piirakoita. Kaikkien suosikki on ollut omppupiirakka, päällä lisäksi mantelia.
Meni oikein kivasti ne myyjäiset, tein suoalaisia kasvisiirakoita, suklaapaloja ja sämpylöitä – kaikki meni! Omppupiirakka on varmasti ollut sekin hitti : )
Aah miten ihanaa ja sain uuden vinkin tästä. 🙂 Olen aiemmin laittanut meinaan aurajuustoa suolaiseen Bostoniin, mutta taidanpa ensi kerralla kokeilla tätä. Nam ja nyt pakko mennä syömään jotain, tuli niin nälkä tätä katsellessa.
Ihanaa keskiviikkoa Heli <3
Aurajuusto ei koskaan petä, ihan varmasti superhyvää : )
Ihan kerrassaan mahtava idea, näyttää niin herkulliselta! 🙂
Kiitos, tämä kyllä aina menee melkein samalla kertaa, mutta mitäpäs sitä tuoreita leivonnaisia säilömään ; )