Ruokarakastaja tässä MORO! Ei ole tainnut jäädä epäselväksi, että rakastan myös risottoja! Enkä ymmärrä, miksi niistä on annettu kuva, että valmistaminen vaatisi jotakin yliluonnollisia taitoja? Tämä surf’n’turf palsternakkarisotto kuningasravuilla ja pekonilla (vaikka onkin melkoinen nimihirviö) valmistuu lähes puolessa tunnissa. Itse olen samalla tyylillä ja ohjeella valmistanut jo vuosien ajan risottoni ja kun muutama kriittinen kohta on selätetty, niin tuo Italian ruokajumalten lahja meille kotikulinaristeille valmistuu kuin itsestään!
On myönnettävä, että kerran se epäonnistui. Silloin kuullotin riisejä himpun liian kauan ja pinta ei imenyt nestettä tunninkaan haudutuksen jälkeen, eli koviksi jäivät. Näin onnistut: nopea kuullotus max. 2 minuuttia ja sitten hellan lämpö keskitasolle, jotta vain hienoinen poreilu pannulla. Paras riisilaatu on italialainen arborio ja risotto valmistuu n. 15-18 minuutissa. Parasta juuri valmistuessa, eli lautaset esille jo ennen kuin aloitat!
Palsternakka oli oikeastaan kiva maku- ja kasvislisä risottoon ja kukapa ei muhkeista ravuista pitäisi! Itse käytin Pirkan kuningasrapuja (erittäin iso peukku, löytyy pakastealtaasta), sopivat toki muutkin rapuvalmisteet oman kaupan tarjonnan mukaan.
Tykkään itse semmoisesta kermaisen pehmeästä ja valuvasta, muttei liian vetisestä risotosta. Ei se jämäkämpikään versio huonoa ole, onhan tämä risottofani kolmekin päivää lämmittänyt samasta padasta jo hieman sticky risotoksi muuttunutta puuroa. Ei saa liian al dentekään olla. Varmasti elämäni painajaismaisimpiin ravintolareissuihin liittyi juuri erittäin raaka riisi risotossa. Juu, ja minut leimattiin ties miksi juntiksi, kun siitä mainitsin tässä fine dining ravintolassa. Al dente plus on omaan makuuni sopiva, mutta kaikki tietysti makuasioita. Tässä ainakin yksi herkullinen ohje. Voisipa isä ilahtua, jos saisi isänpäivän brunssilla tätä pekonilla ja jättiravuilla eskorteerattua herkkuruokaa! Isä tai rakas puoliso voisi tykätä myös hummeririsotosta ja parmesaanikuhasta ♥ Nappaa reseptit talteen!

Ainesosat:
(3-4 annosta)
1 pkt pekonia (150-170g)
300 g kuningasrapuja (esim. Pirkka pakaste) tai muita jättikatkarapuja
2 palsternakkaa
1 sipuli
2 rkl voita ja öljyä
3 dl risottoriisiä
8-9 dl vettä
2 rkl kasvisfondia
ruokalusikallinen voita
1 - 1 1/2 dl parmesaania
persiljaa mustapippuria
Ohje:
Sulata ravut pakkauksen ohjeen mukaan. Mausta ja paista ne ohjeen mukaan. Levitä pekonit uunipellille ja paista 220-asteisessa uunissa n. 15 minuuttia. Voit veitsellä pilkkoa osan muruksi ja jättää muutaman ison pekonisiivun koristeeksi. Valmistele risotto: Kiehauta vesi ja fondi valmiiksi. Kuori ja raasta palsternakat. Kuullota sipuli ja palsternakkaraaste voin ja öljyn seoksessa. Lisää riisi ja kuullota parin minuutin ajan. Ala lisäämään riisin sekaan kasvislientä kauha kerrallaan, pidä liesi miedolla lämmöllä. Lisää loppuvaiheessa (n. 16 minuutin kohdalla) voi ja parmesaani. Mausta mustapippurilla ja persiljalla. Voit lisätä pekonimurut risottoon tässä vaiheessa. Ravut voi tarjoilla erillään tai sekoittaa ne risoton sekaan. Tarjoa heti.
With ♥ from beach house kitchen
14 Kommenttia
Ooooh! upeat kuvat! ja varmasti todella herkullinen ateria 🙂 meillä on nyt löydetty palsternakka pitkästä aikaa kun tuo pikkumies tykkää siitä niin kovin, niin ollaan me aikuisetkin taas päästy palsternakan makuun.
Kiitos, oli aika herkkua. Meillä myös pikkuinen tykkää palsternakasta, siitä tehtyä muusiakin!
Kiva idea muuten tuo muusi!
Se maistuu itsellekin : )
Hyvän näköistä! Itsellä myös risottoa luvassa, mutta minttuversio lampaan seuraksi 😉
Minttuversio kuulostaa hyvältä : )
Oi oi, mä rakastan risottoja ja tämä näyttää niin herkulliselta, vie varmasti kielen mennessään, täytyypä tehdä itsekin. Hyviä pyhiä <3
Kiitos : ) Olen kanssa niin henkeen ja vereen risottofani, menee pääruokanakin!
Varmasti on hyvää ja enpä ole koskaan käyttänyt palsternakkaa varmaan missään. Ooh noi katkikset! <3 Kivaa viikonloppua Heli <3
Kiitos! Katkikset olivat huippuja nekin : ) Itsekin opetellut vasta käyttämään palsternakkaa ja siitähän saa vaikka mitä!
Palsternakka on ihanaa, risottoon en ole keksinyt sitä laittaakaan. Kiitos vinkistä.
Kävi loistavasti risottoon, onhan se aika miedonmakuinen : )
Nyt on tehnyt risottoa jo pidemmän aikaa mieli ja tämä oli kyllä lopullinen niitti 😀 Ihan pakko tehdä nyt viikonloppuna. Palsternakka muuten sopii tosiaan valtavan hienosti risottoon. Kiitos vinkistä <3
Risottoa tehdään meillä parin viikon välein, siihen oikein tulee himo : )