LEIVÄTTÖMÄT AVOKADO-KANATOASTIT

by Beachhousekitchen

Silloin 2000-luvulla karpattiin, minäkin, myönnän. Nyt puhutaan vähähiilihydraattisesta tai ketogeenisestä ruokavaliosta. Kun rakastaa leipää ja pastaa, on niiden suhteen solmittava jonkinlainen sopuliitto. Jos voisin, eläisin hiilihydraateilla. Pastaa, vehnäistä tuoretta leipää ja pullia, niitä napsisin joka päivä, elleivät ne kerääntyisi lantiolle. Siksi onkin esimerkiksi viikolla skarpattava ja vedettävä päiviä ilman turvottavia viljoja, jotta saa sitten löysäillä viikonloppuna.

Kun tiedossa on pari kirjoituspäivää kotitoimistolla, teen kerralla näiden päivien ruoat ja yksi suosikkini on kana-avokadotoastit! Toastin muotoisina, mutta ilman leipää. Kun viikonloppuna on nautittu vaikkapa tuoreita itsetehtyjä sämpylöitä tai patonkia, niin alkuviikosta palataan “ruotuun”. Paistettu kananmuna aamupalaksi ja lounaalle näitä toasteja, joilla pysyy nälkä poissa monta tuntia. Näillä mennään taas alkuviikko!

Harrastatko sinä “ryhtiliikkeitä” viikonlopun jälkeen?

kana-avokadotoastit
Tulosta resepti
Annoksia: 4
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat

Ainesosat:

4 kpl broilerin ohutleikkeitä

1 tl paprikaa, suolaa ja mustapippuria

tilkka öljyä

2 avokadoa

loraus limenmehua

kotijuustoa tai halloumia

öljyä paistamiseen

yrttejä esim. korianteria ja salaattia

seesaminsiemeniä

mustapippuria ja chilirouhetta

Ohje:

  1. Sekoita mausteet teelusikalliseen öljyä  ja sudi öljymausteseos ohutleikkeiden pintaan.
  2. Laita leikkeet leivinpaperilla vuoratulle pellille ja paista 200-asteisessa uunissa 15 minuuttia.
  3. Puolita avokadot ja koverra hedelmäliha ulos, siivuta puolikkaat. Pirskottele päälle limenmehua ja suolaa kevyesti.
  4. Leikkaa kotijuustosta tai halloumista ohuita siivuja ja paista niihin pinta paistinpannulla. 
  5. Kokoa toastit ja viimeistele tuorein yrtein ja seesaminsiemenillä. Rouhaise päälle vielä mustapippuria ja chilirouhetta. 

Lue nämäkin

8 Kommenttia

Tuuli - Lumo Lifestyle 15/02/2019 - 16:28

Herkullinen yhdistelmä.

Minullahan on jo vuosikausia ollut ne kaksi 500 kcal “ryhtiliikepäivää” eli pätkäpaastopäivää viikossa. Etenkin jos oikein kunnolla herkutellut viikonloppuna, maanantain paastopäivää jo oiken kaipaa!

Vastaa
Beachhousekitchen 17/02/2019 - 15:23

Sinulla on kyllä toimiva ryhtiliikepäiväprojekti ollut jo useamman vuoden, ehkä pitää käydä lukemassa postauksiasi ja inspiroitua itsekin!

Vastaa
Annin Uunissa 13/02/2019 - 17:45

Harrastan. Nämä olis just niinkuin mun leipiä. Välillä syön niin paljon leipää, että sitä pitää hiukan vältellä (esim. kahden palan sääntö). <3

Vastaa
Beachhousekitchen 17/02/2019 - 15:53

Leipä olisi niin ihanaa, voisin elää pelkästään sillä, hih!

Vastaa
Johanna / hellan ja viinilasin välissä 12/02/2019 - 10:08

Kamalan paljon pitää tehdä ryhtiliikkeitä nykyään – ikä tekee tehtävänsä – pah!!!

Vastaa
Beachhousekitchen 17/02/2019 - 15:55

Ikäpä juuri ja hidastunut aineenvaihdunta. Eihän siitä ollut kuin reilut parikymmentä vuotta kun sai kuulla jatkuvasti olevansa liian laiha ja että kylkiluut törröttävät!

Vastaa
Outi 10/02/2019 - 20:21

Olen ihan totaalisen ihastunut nyt avokadoihin ja tämä resepti saa kyllä kuolan valumaan suupielistä. Ei kovin naisellinen reaktio, mutta niin vaan kävi. Olen tässä yrittänyt päivän toisen ison aterian korvata salaatilla, viime viikolla onnistuin hyvin, saa nähdä miten käy nyt alkavalla viikolla. Olen taas suunnitellut ensi viikonlopuksi reissua Karkkilaan ja sehän tietää ihan mahdotonta herkuttelua 🙂
Ihanaa iltaa sinulle Heli <3

Vastaa
Beachhousekitchen 17/02/2019 - 16:00

Toivottavasti teillä oli herkullinen reissu <3 Avokadosta en minäkään aiemmin niin tykännyt, mutta suolalla, sitruunamehulla ja mustapippurilla maustamalla aivan huippuhyvää!

Vastaa

Kommentoi